Spłaszczenie, znoszenie, a może jednak odrębność
Już czas najwyższy na zmianę sądownictwa gospodarczego w Polsce.
Sądy gospodarcze mają swoją długą tradycję. Na początku XXI w. niewątpliwie najważniejszą rolę odgrywa w nich specjalizacja sędziów i ich doświadczenie zawodowe. Nie wystarczy jednak wydzielenie wydziałów czy nawet budynków, aby stały się one autonomicznymi sądami. Konieczne są zmiany obejmujące strukturę, ale przede wszystkim samą filozofię działania sądów gospodarczych.
W sądach tych rozstrzygane i prowadzone są sprawy najważniejsze dla przedsiębiorców, ich funkcjonowania, bytu i finansów. Powinny one być nowoczesne, profesjonalne i przyjazne dla przedsiębiorców. Przyszedł zatem czas na zmianę sądownictwa gospodarczego w Polsce i na wdrożenie konstytucji dla biznesu przede wszystkim właśnie w sądach.
Zmiany jak kulą w płot
Nie mają szczęścia do reformy sądów politycy. Reforma Gowina, która miała doprowadzić do zniesienia najmniejszych sądów w Polsce, zakończyła się porażką. Nikt już dzisiaj nie zamierza znosić sądów, ani też ich likwidować. Podobnie nie zyskała zbytniej popularności – mówiąc eufemistycznie – reforma mająca polegać na spłaszczeniu sądów.
Już sama nazwa tej zmiany wskazuje, że nie tylko blisko jej do idei znoszenia sądów. Wywołuje także niepokój o zachowanie i przestrzeganie zasady nieusuwalności sędziów oraz możliwości ich weryfikacji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta